Strategia działania SSJ
na rok 2024 i kolejne lata
Cele strategiczne i operacyjne.
Cele pozwalają odpowiedzieć na pytanie, dlaczego organizacja robi konkretne rzeczy. Określenie celów zwiększa szanse na osiągnięcie zamierzeń poprzez sprecyzowanie kierunków aktywności. Cele muszą wpisywać się w wizję i misję organizacji i wynikać z analizy wnętrza i otoczenia. Definiowanie kierunków działań – czyli celów to określanie pozycji lub stanów docelowych, które organizacja chce osiągnąć w zakresie działalności statutowej i gospodarczej w czasie realizacji strategii. Cele powinny wynikać przede wszystkim z silnych i słabych stron organizacji.
Są uszczegółowieniem obszarów (programów) i określają zakładany do osiągnięcia poziom ich realizacji, zwykle stanowią minimalizację/eliminację słabych stron, jednocześnie mogą wzmacniać silne strony organizacji. Cele powinny także brać pod uwagę szanse i zagrożenia. Zaplanowanie adekwatnych celów zwiększa szansę na rozwój organizacji tak, by stała się dobrze zorganizowaną i nowoczesną. Planując cele, należy pamiętać o tych związanych z rozwojem działalności gospodarczej w stowarzyszeniu. Wszystkie określone cele najczęściej stanowią bardzo szeroki katalog, budzący obawy o szanse na realizację wszystkich. Dlatego kolejnym krokiem jest wybór priorytetowych celów. Po analizie SWOT oraz konsultacjach wśród członków Stowarzyszenia zostały wypracowane 4 cele strategiczne:
• Niezależność finansowa
• Pozyskanie więcej członków i wolontariuszy.
• Zwiększenie zaangażowania społecznego.
• Podniesienie kompetencji i rozwój członków
Plan działania:
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
Działania i harmonogram wdrożenia.
Wdrażanie strategii wymaga konkretnych działań i ciągłej ewaluacji. Aby strategia spełniła swoje zadanie i stała się częścią lokalnej aktywności społecznej powinna być odpowiednio komunikowana. Głównym celem planu komunikacyjnego jest stworzenie optymalnych
warunków wdrażania Strategii, poprzez systematyczne informowanie społeczności o aktualnych priorytetach działań oraz angażowanie mieszkańców w realizowane przedsięwzięcia.
Plan komunikacji będzie pełnić rolę informacyjną, promocyjną i edukacyjną, zarówno dla mieszkańców obszaru, jak i dla Stowarzyszenia. Ma przyczynić się do wzmacniania lokalnego kapitału społecznego oraz zapewnienia przejrzystości działań prowadzonych. Jego realizacja przyczyni się do zwiększenia poziomu współpracy partnerskiej i zaangażowania lokalnych partnerów, co w konsekwencji doprowadzi do bardziej skutecznego osiągania założonych celów strategii.
Stowarzyszenie zakłada używanie według potrzeb działań komunikacyjnych oraz towarzyszących im środków przekazu, spośród następujących:
Jednym z kluczowych efektów realizacji strategii jest spowodowanie pozytywnych zmian w diagnozowanych obszarach. Aby pożądana przemiana mogła zaistnieć, niezbędne jest podjęcie działań, które umożliwią osiągnięcie ustalonych założeń. Pomocne w tym są
monitoring i ewaluacja.
Nadrzędnym celem monitoringu i ewaluacji jest zapewnienie informacji niezbędnych dla lepszego zarządzania strategią i informowania o wynikach jej realizacji. Umożliwi to ocenę skuteczności i poprawności wdrażania strategii oraz funkcjonowania organizacji, co pozwoli
na wczesne ostrzeganie przed zagrożeniami oraz dostarczy informacji niezbędnych do podjęcia decyzji o ewentualnych zmianach.
Monitoring obejmuje zbieranie i selekcjonowanie danych, gromadzenie, przechowywanie i przetwarzanie informacji niezbędnych do prowadzenia ewaluacji. „Rejestruje” także najbardziej bezpośrednie efekty wdrażania strategii i funkcjonowania organizacji oraz
sprawdza czy to, co zostało zaplanowane jest w prawidłowy sposób realizowane.
Ewaluacja obejmuje przede wszystkim analizę i interpretację danych zgromadzonych w monitoringu. Ustala następnie związki pomiędzy podjętymi działaniami, a uzyskanymi efektami i ukierunkowuje rekomendacje na przyszłość.
W celu sprawnego prowadzenia procesu monitoringu i ewaluacji realizacji strategii, system ten będzie realizowany przez Stowarzyszenie w przyjętych wewnętrznie terminach i przez wyznaczone do tego zaangażowane osoby, przy wsparciu odbiorców strategii.
W przypadku opracowania wniosków i rekomendacji służących polepszeniu jakości przyszłych działań, będą one jak najszybciej wdrażane.
Efekty monitoringu i ewaluacji oraz zachodzące zjawiska społeczne, gospodarcze i polityczne, mogą wymuszać dostosowywanie zapisów strategii do zmieniających się warunków. Mając to na uwadze, zakres i czas dostosowania dokumentu powinny być adekwatne do zachodzących przemian. Przede wszystkim jednak nie powinno ono powodować dezorganizacji w Stowarzyszeniu i osłabienia motywacji do działań. Zmiany aktualizujące zapisy strategii będą dokonywane z rozwagą i w pełnym uzasadnieniu konieczności ich wdrażania.
Wdrożenie celów strategicznych planowane jest na ostatni kwartał tego roku i początek przyszłego. Część z celów ma charakter długofalowy i będzie realizowane przez kolejny rok.
Pierwszą ewaluację działań Stowarzyszenie zamierza przeprowadzić na początku roku 2024 aby dokonać podsumowania wdrażania strategii i dokonać ewentualnych korekt.